11 LISTOPADA - AKADEMIA Z OKAZJI NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

Drukuj

W Domu Ludowym Moderówce odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przenieśliśmy się myślami do tamtych czasów… bo jak powiedział Jerzy Waldorf „Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby…”
Uroczysta akademia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Program artystyczny przedstawili uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Moderówce. Akademia ta była wspaniałą lekcją historii oraz okazją do wysłuchania wielu znanych i bliskich każdemu Polakowi pieśni. Utwory poetyckie naszych wieszczów narodowych podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Zaprezentowany program przypomniał ważne wydarzenia historyczne od utraty niepodległości przez Polskę w wyniku zaborów, po jej odzyskanie. Podkreślał ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli ciągle wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Barwy narodowe, godło, portret marszałka Józefa Piłsudskiego, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter uroczystości. 
Z naszymi obchodami postanowiliśmy wyjść poza mury naszej szkoły, tak aby mogli w tej uroczystości uczestniczyć mieszkańcy naszej miejscowości, którzy licznie przybyli podziwiać wykonawców. Swoją obecnością zaszczycili nas również zaproszeni goście: ksiądz prałat Wacław Rybka, proboszcz Parafii pod wezwaniem św. Marcina w Szebniach, starosta krośnieński pan Jan Juszczak, burmistrz Gminy Jedlicze pani Jolanta Urbanik, przewodniczący Rady Miejskiej w Jedliczu pan Piotr Woźniak, sekretarz Gminy Jedlicze pani Barbara Korzeniowska,, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Rekreacji pani Krystyna Marć, radny Gminy Jedlicze pan Krzysztof Gałuszka, sołtys sołectwa Moderówka pani Małgorzata Zagórska, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Moderówce pan Ryszard Majsiak, przewodnicząca Rady Rodziców przy ZS w Moderówce pani Beata Lichoń, pani Ewa Wojtowicz z KGW w Moderówce. Na zakończenie uroczystości przemówienia wygłosili Starosta Krośnieński Jan Juszczak, pani Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanta Urbanik oraz pani dyrektor Zespołu Szkół w Moderówce Renata Niepokój.
Uroczystość przygotowali nauczyciele ZS w Moderówce: pani Aneta Bachta, pani Mariola Bożek, pani Małgorzata Frydrych i pan Tomasz Gajda. Przepiękne dekoracje zawdzięczamy naszym sponsorom państwu Kamili i Wojciechowi Bochenek. Za pomoc w przygotowaniach sali i poczęstunku dziękujemy pani Małgorzacie Bochenek i pani Małgorzacie Zagórskiej.