MIĘDZYNARODOWY KONKURS SZOPEK BOŻONARODZENIOWYCH

Drukuj

Nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia jest szopka betlejemska, dlatego Starostwo Powiatowe w Krośnie, kultywując tę piękną tradycję, organizuje od 17 lat Międzynarodowy Konkurs Szopek Bożonarodzeniowych.
Uroczyste podsumowanie konkursu wraz z wystawą szopek odbyło się 9 stycznia w Muzeum Historycznym – Pałac w Dukli, które jest współorganizatorem przedsięwzięcia.
Jak co roku w konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych z powiatów krośnieńskiego, świdnickiego i stropkowskiego ze Słowacji oraz podopieczni ośrodków pomocy społecznej.
Na tegoroczny konkurs wpłynęło 89 prac. Jury wyłoniło 37 laureatów w poszczególnych kategoriach wiekowych. Wszystkie prace zostały wysoko ocenione. Jurorzy podkreślali estetykę wykonania, wkład pracy i pomysły, których autorom nie brakuje i nadal potrafią zaskoczyć kreatywnością i doborem materiałów.
Na wystawie można znaleźć szopki tradycyjne i symboliczne, bardzo duże i całkiem małe, wykonane z przeróżnych materiałów: szkła, drewna, kamienia, siana, słomy oraz wielu produktów z zaplecza domowego.
Najbardziej oczekiwanym momentem było ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom. Wśród wyróżnionych w kategorii szkół podstawowych znalazł się uczeń klasy VI Jakub Piękoś, który za wykonanie pięknej szopki otrzymał wyróżnienie. Podsumowując spotkanie wicestarosta Adolf Kasprzyk złożył podziękowania autorom szopek za inwencję, pomysłowość i wytrwałość w podtrzymywaniu tradycji, a także rodzicom i wychowawcom za to, że zachęcili młode pokolenie do udziału w konkursie.

Wioletta Zygmunt