Poniedziałek 21 stycznia 2019
imieniny: Agnieszki, Jarosława, Nory

Wizyta wolontariuszy z Euroweek "Szkoły liderów" w Szkole Podstawowej w Jedliczu

W dniach od 19 do 24 lutego na zaproszenie p. Marty Sanockiej i p. Aleksandry Twaróg- Paluch, Szkołę Podstawową w Jedliczu odwiedzili niezwykli goście- Joe z Ugandy oraz Pipit z Indonezji- wolontariusze, którzy przyjechali do nas w ramach współpracy szkoły z Europejskim Forum Młodzieżowym, od lat zajmującym się wymianą wolontariuszy z całego świata, organizowaniem obozów szkoleniowych Euroweek "Szkoła liderów" oraz wizyt wolontariuszy w szkołach na terenie całej Polski.

Zwyczajny, szkolny tydzień zamienił się w 5-dniowy międzynarodowy maraton pełen atrakcji, spontaniczności, ciekawostek, niezapomnianych wrażeń, radości, a przede wszystkim ogromnej dawki żywego języka angielskiego, którego znajomością uczniowie mogli się chwalić i cieszyć. Spotkanie z Joe i Pipit było lekcją tolerancji i poszanowania odmienności ludzi innych narodowości, budziło ciekawość i chęć poznawania świata, innych ras i kultur.

Wolontariusze bardzo chętnie integrowali się z uczniami, a uczniowie pokonywali swoje ograniczenia, bariery językowe, nieśmiałość, by tylko osobiście móc porozmawiać z gośćmi. Wizyta ta miała na celu uświadomienie dzieciom, że komunikatywna znajomość języka angielskiego pozwala dowiedzieć się więcej o ludziach, którzy na co dzień mieszkają tysiące kilometrów od nas, na innych kontynentach. Goście organizowali dla uczniów gry i zabawy integracyjne.

Wolontariusze przedstawiali również ciekawe prezentacje swoich krajów. Uczyli zwrotów we własnych językach narodowych, czyli w języku indonezyjskim i Swahili, po angielsku opowiadali o ciekawostkach historycznych, geograficznych, kulturowych, edukacji czy tradycyjnych specjałach kulinarnych. Pokazywali tradycyjne stroje i muzykę oraz uczyli piosenek, zarażając uśmiechem, otwartością i radością z możliwości wspólnego spędzenia czasu.

Atrakcją pobytu, był wspólny wyjazd na lodowisko oraz kulig w Pstrągowej. Na początku wszyscy uczestnicy udali się na krytą halę lodową, w której to po wypożyczeniu łyżew doskonalili swoje umiejętności na profesjonalnej tafli lodowej. Po ślizgawce przejechali autokarem do Pstrągowej, gdzie czekały na nich zaprzęgi koni gotowych do zimowej sanny. Uczniowie, przemierzając w saniach malownicze tereny, mogli podziwiać piękno zimowego krajobrazu i wymieniać swoje poglądy z zagranicznymi gośćmi, doskonaląc umiejętności komunikacyjne w języku angielskim. Nie obyło się również bez bitwy na śnieżki, zjazdów na sankach i radosnej zabawy na świeżym powietrzu. Zadowoleni i zmęczeni wyruszyliśmy w drogę powrotną, wspominając najlepsze momenty wizyty szkolnej.

Na zakończenie podziękowaliśmy wolontariuszom drobnymi upominkami wykonanymi przez jedną z uczennic. A pożegnanie z naszymi przemiłymi gośćmi nie obyło się też bez chwil pełnych wzruszeń.

SP w Jedliczu

Słownik: