Czwartek 27 czerwca 2019
imieniny: Cypriana, Emanueli, Władysława

Program „Umiem pływać” w Gminie Jedlicze – etap jesienny

W dniu 19 września rozpoczęły się zajęcia nauki pływania dla kolejnej grupy dzieci z naszej Gminy, którą tworzą uczniowie z klas I – III Szkoły Podstawowej w Piotrówce i Szkoły Filialnej w Podniebylu. Zajęcia odbywać się będą na obiektach Zespołu Krytych Pływalni w Krośnie.

Zajęcia sportowe nauki pływania dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych prowadzone są w ramach Programu powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Na realizację programu Gmina Jedlicze otrzymała z Ministerstwa Sportu i Turystyki dofinansowanie w wys. 10.900,00 zł. Podobnie jak wiosną tego roku – wsparciem dla instruktora prowadzącego zajęcia nauki pływania będzie dziesięcioro wolontariuszy – nauczycieli Szkoły Podstawowej w Piotrówce, którzy sprawować będą nad dziećmi opiekę wychowawczą podczas zajęć.

Dotychczas w ramach Programu „Umiem pływać” wzięło udział 7 szkół podstawowych z naszej Gminy, a kurs nauki pływania, w wymiarze 20 godzin lekcyjnych, ukończyło łącznie 164 uczniów. Zgodnie z wymogami Programu, w wyniku przeprowadzonych w czerwcu, na zakończenie zajęć, sprawdzianów oceniających uzyskane przez dzieci poziomy umiejętności pływackich, najwyższy IV stopień „DELFINKA” zdobyło 96 dzieci, pozostałe dzieci osiągnęły stopnie umiejętności „NURKA”, „RYBKI” i „FOKI”. Warto podkreślić, że na stopień DELFINKA uczestnik Programu musiał przepłynąć dystans 25 m na grzbiecie bez przyborów i przyrządów wypornościowych oraz wykonać skok do wody głębokiej, wypłynąć, obrócić się na plecy, dopłynąć do wyznaczonego miejsca i wyłowić zabawkę z dna pływalni.

Zajęcia sportowe nauki pływania dla dzieci ze Szkoły Podstawowej w Piotrówce i Szkoły Filialnej w Podniebylu zakończą się w II połowie listopada. Życzymy małym uczestnikom kursu osiągnięcia najwyższego stopnia umiejętności pływackich i powiększenia grona „DELFINKÓW” wśród uczniów szkół podstawowych naszej Gminy.

W związku z dużym zainteresowaniem wśród rodziców uczniów kontynuowaniem Programu „Umiem pływać” w naszych szkołach, Gmina Jedlicze będzie się ubiegać o dofinansowanie przez Ministerstwo Sportu i Turystyki zajęć nauki pływania dla dzieci w przyszłym roku.

Słownik: