Niedziela 25 sierpnia 2019
imieniny: Belii, Ludwika, Luizy

XXIV Edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej

O poezji

Nie jest łatwe
i nie mieści się
w regułach-

poezji skrzydła
wiotkie-

słowu
potrzeba echa
by zaistniało…

/Bronisława Betlej – „To tylko myśli” 1999/

30 i 31 października br. w budynku Szkoły Ludowej w Żarnowcu odbyła się XXIV Edycja Konkursu Recytatorskiego Poezji Współczesnej autorstwa Bronisławy Betlej organizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury w Jedliczu. Pierwszego dnia konkursu udział wzięli uczniowie ze Szkół Podstawowych z: Odrzykonia, Posady Górnej, Przybówki, Jedlicza, Korczyny, Zalesia, Targowisk, Krosna nr 10, Krosna nr 14, Tarnowca, Krościenka Wyżnego, Rymanowa i Opacia.
Laureatami pierwszego dnia konkursu zostali:

I miejsce Sandra Wachowicz ze Szkoły Podstawowej w Opaciu
II miejsce Izabela Borek ze Szkoły Podstawowej w Krościenku Wyżnym
III miejsce Joanna Harmata ze Szkoły Podstawowej w Opaciu

Wyróżnienie otrzymali: Michalina Kmonk SP Krościenko Wyżne, Alicja Sajdak SP Krościenko Wyżne, Wiktoria Rusin SP Opacie, Kinga Janas SP Opacie, Dagmara Wiśniewska SP Przybówka, Dominik Jaśkiewicz SP Jedlicze, Anna Winiarska SP Targowiska, Karolina Jaworska SP Targowiska, Wojciech Zarudzki SP Tarnowiec, Zuzanna Kalicińska SP Krościenko Wyżne.

31 października odbyła się druga część konkursu, w której udział wzięli uczniowie z następujących szkół: II Liceum Ogólnokształcącego w Krośnie, Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, Liceum Ogólnokształcącego w Rymanowie i Liceum Plastycznego w Krośnie.
Laureatami zostali:

I miejsce Aleksandra Cieślik Zespół Szkół nr 4 w Jaśle
II miejsce Magdalena Gradowicz II Liceum Ogólnokształcące w Krośnie 
III miejsce Miłosz Tomkowicz Liceum Plastyczne w Krośnie

Wyróżnienie otrzymali: Nicol Ligęza II LO Krosno, Angelika Żychowska ZS nr 4 Jasło, Paulina Kuczma LO Rymanów, Tatiana Rusnok LO Rymanów, Natalia Szelc II LO Krosno, Aleksandra Kurek II LO Krosno, Sara Sabat II LO Krosno.

Nagrodzeni odebrali z rąk Pani Burmistrz Gminy Jedlicze Jolanty Urbanik pamiątkowe wazony i dyplomy, a od Pani Elżbiety Betlej tomiki poezji. Nagrodą była także edukacyjna gra planszowa „Z Tołhajem w Beskid” przekazana przez Panią Dorotę Mróz. W spotkaniu uczestniczyła córka Bronisławy Betlej – Pani Elżbieta Betlej. Wspominała, jak ważny był dla jej Mamy kontakt z młodzieżą, z którą spotykała się przez dwadzieścia dwa lata. I choć dziś nie ma jej wśród nas to mądrość myśli zawarta w jej utworach jest ponadczasowa.

GOK w Jedliczu

Słownik: