Kolędowanie polega nie tylko na śpiewaniu tradycyjnych pieśni – to również czas, który sprzyja integracji i budowaniu relacji w rodzinach, sąsiedztwach i społecznościach. Ten staropolski zwyczaj pielęgnują mieszkańcy Gminy Jedlicze, którzy licznie odpowiedzieli na zaproszenie Burmistrza Wojciecha Tomkiewicza, Gminnego Ośrodka Kultury oraz KGW Długie i przybyli do sali w tutejszym Domu Ludowym, by wspólnie pokolędować i tym radosnym akcentem zakończyć piękny czas Bożego Narodzenia.
Tego wieczoru mieliśmy przyjemność gościć m.in.: Wiceprzewodniczącą Sejmiku Województwa Podkarpackiego Joannę Bril, Radnego Powiatu Krośnieńskiego Jana Juszczaka, proboszcza parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Jedliczu ks. Tadeusza Deca, Radnych Rady Miejskiej, Prezesa ZOP ZOSP RP w Krośnie druha Józefa Tuckiego, Prezesa ZOMG ZOSP RP w Jedliczu druha Marka Maciejowskiego, Prezesa Jedlickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Wojciecha Kłosowicza, sołtysów wraz z delegacjami poszczególnych miejscowości, dyrektorów szkół i jednostek.
Wydarzenie rozpoczął Dyrektor GOK Zygmunt Jerzyk od krótkiego przywitania gości. Następnie ks. Tadeusz Dec poprowadził modlitwę, po czym skierował do wszystkich uczestników serdeczne pozdrowienia i najlepsze życzenia noworoczne. Do tych życzeń dołączył Burmistrz Gminy Jedlicze Wojciech Tomkiewicz, który podziękował za niespotykaną otwartość i ogromną życzliwość ze strony mieszkańców z jaką spotyka się w swojej codziennej pracy. Głos zabierali także Wiceprzewodnicząca Sejmiku Joanna Bril i Radny Powiatu Jan Juszczak.
Uroczystości towarzyszył noworoczny nastrój, który można było poczuć i usłyszeć w wyjątkowej oprawie muzycznej stworzonej przez laureatów Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek: Aleksandrę Żołnę, Paulinę Kędrę i Nikolę Ciupę oraz zespołów Kolorowe Chlebianki, Jarzębina i Magnolia przy akompaniamencie Jana Radonia.
Wspólny śpiew stworzył między zaproszonymi gośćmi rodzinny klimat, wywołał wzruszenie i wydobył najpiękniejsze emocje. Ponadto była to też świetna okazja do wymiany wspomnień i refleksji.
Zwieńczeniem występów naszych lokalnych artystów było przedstawienie przygotowane przez grupę obrzędową Dłużanki, która jak zwykle rozbawiła wszystkich do łez.
Wieczór uświetnił koncert Kapeli Górole. Zespół zaprezentował utwory taneczne, lekkie w odbiorze, inspirowane podhalańską tradycją i folklorem, co sprawiło że nie trzeba było nikogo namawiać do wyjścia na parkiet, a zabawa zdawała się nie mieć końca.
Serdecznie dziękujemy członkom Koła Gospodyń Wiejskich w Długiem pod przewodnictwem Ewy Michniewskiej za nieoceniony trud i pracę włożoną w przygotowanie tego wydarzenia.
Dziękujemy także wszystkim uczestnikom za podtrzymywanie tradycji kolędowania i przeżywania tego wyjątkowego czasu razem, w atmosferze radości i wspólnoty.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.